Delegát CK

Delegát CK

…jaké to je doopravdy, úskalí a zážitky.

Jak jsem dostal práci v Egyptě

Po mé první “zkušební” necelé sezóně v Řecku před šesti lety jsem byl rozhodnutý v této práci pokračovat. S cestovkou už jsem byl dohodnutý na spolupráci v dalším roce. Jak jsem psal dříve, v zimě pracuji jako instruktor lyžování, takže jsem měl o práci postraráno, ale přesto jsem byl tak namotivovaný a nastartovaný na práci delegáta, že jsem nechtěl promrhat ani týden a snažil jsem se získat práci alespoň na 2 volné měsíce na jaře.

Udělal jsem to, co fungovalo dříve – napsal jsem e-maily na cestovky. Tentokrát jsem měl výhodu v tom, že jsem měl už za sebou praxi a tedy i doporučující dopis, který jsem si vyžádal (když jsem slíbil, že nehledám práci na léto a nechci od stávající cestovky utéct). Nevyýhodou v tu chvíli ale bylo, že jsem hledal práci na jaro a ještě časově omezenou. Přesto jsem neměl co ztratit, ale hlavně mě to bavilo a byl jsem zvědavý, jestli mi někdo odpoví.

A tím reaguji na všechny komentáře o tom, jak ”to nejde”. Šlo to! Pamatuji si na to jako by to bylo včera, seděl jsem v pizzerii u Vrchlabí (ještě pořád jsem lyžoval) a volala mi jedna velká česká cestovní kancelář. Jestli můžu odjet do Egypta za 3 dny. Byl to trochu šok, ale souhlasil jsem. Nakonec nebyl odjezd za 3 dny, ale za týden… Setkal jsem se v Praze s odpovědnou osbou za delegáty, vyřídil formality, nafasoval desky, košili, tričko a aktovku. Letenky na letišti a najednou jsem seděl v letadle na Hurghadu (kde jsem nikdy předtím nebyl) a nevěděl, co mě čeká. Tušil jsem, že to bude dobrodružství. A nespletl jsem se…

Stávalo se mi často, že jsem měl zájem pracovat v určité zemi a potřeboval jsem zjistit, které CK tam pořádají zájezdy. Také se mě na to často ptáte. Zkusím vám poradit.

Z katalogu toho totiž moc nezjistíte. Cestovky tam zařazují i zájezdy, které přeprodávají někomu jinému. Hledáním na stránkách cestovek taky nic nezjistíte (stejný problém). Obcházením cestovek už vůbec ne.

Takže, jak na to? Osvědčily se mi tyto způsoby:

1. Zajít za někým známým do cestovní agentury ve vašem městě a zeptat se. V agenturách (tedy kancelářích, které přeprodávají zájezdy cestovkám) mívají perfektní přehled o trhu a o tom, kdo kam jezdí a jak se jim daří. Pokud tam nikoho neznáte, stejně tam zajděte, mohou vám poradit.

2. Zajděte na veletrh cestovního ruchu a udělejte si představu o trhu.

3. A nakonec tajný a efektivní tip! Určitě znáte internetové cestovní agentury, které prodávají online zájezdy cestovních kanceláří. Největší z těchto online prodejců je Invia (www.invia.cz). Takže si můžete vybírat na internetu zájezdy do země, která vás zajímá. Myslíte, že se nedá zjistit, která CK pořádá daný zájezd? Ale dá – a jednoduše. Na stránce s vybraným zájezdem se podívejte dolů na stránku a doleva. Je tam malinký (tajný) odkaz “CK”. Na ten klikněte. Musíte se proklikat reklamními upozorněními Invie, ale nakonec se zobrazí, která CK je organizátorem daného zájezdu!

Pokud máte své tipy, můžete je napsat do komentářů pro ostatní…

  • 6 Comments
  • Filed under: Pro delegáty
  • “Dobry den, chtela bych poprosit o radu ci kontakt na CK, ktere se specializují na Mexico. Vdala jsem se sem a uz tu ziju 5 let. Mluvim velice dobre spanelsky a anglicky a Mexico a mistni pomery znam velmi dobre. Zkusenost zadnou nemam, ale nemam problem si problem si v Cechach udelat kurz delegata. Moc dekuju predem za pomoc.”

    Neznám přesně situaci v Mexiku, ale obecně bych doporučil všem, kteří žijí v zahraničí, aby se neomezovali na české turisty. Platí to pro všechny vdané (oženěné) i v mnoha evropských zemích (Řecko, Itálie, Španělsko). Zjistěte si, jaké jsou podmínky v dané lokalitě pro průvodcování a pracujte pro místní zahraniční firmu nebo sami pro sebe. Můžete pracovat na fulltime jako průvodci pro klienty z celého světa – podle toho, který znáte jazyk. Je třeba jen zjistit situaci, nutné podmínky v dané lokalitě. Není nic jednoduššího, než zajít do místní turistické kanceláře a zeptat se na práci. Tyto místní turistické agentury velmi často poskytují průvodcovský servis i delegaturu pro zahraniční (i české!) cestovky. Evropské cestovky velmi často mají delegáta nějakého místního člověka.

    Například, když jsem pracoval ve Spojených arabských emirátech, tak německé cestovky spolupracovaly s místní turistickou agenturou, která zaměstnávala Ukrajinky (!!) a ty dělaly delegátky Němcům. Ukrajinky samozřejmě uměly německy dobře. To jen Češi měly svého delegáta (a pak, že jsou naše CK horší…). Nebo kolega Čech na Parze dělal delegáta Švýcarům.

    Takže moje rada je – neomezujte se na české CK, ale pokud žijete v zahraničí a chcete pracovat v cestovním ruchu, pracujte pro místní turistickou kancelář. Jestli umíte jen česky, nebo chcete pracovat jen pro Čechy (abyste neztratili kontakt s rodnou hroudou), poradím v příštím článku, jak najít cestovky, které pořádají zájezdy do destinace, která vás zajímá.

  • 0 Comments
  • Filed under: Pro delegáty
  • Škola Tyrkys

    O průvodcovském kurzu jsem psal v jednom z dřívějších článků. Já jsem tento kurz dělal v Ostravě odkud pocházím, ale protože jsem v době závěrečné zkoušky už pracoval, tak jsem si ji dodělával dodatečně ve škole “kultury podnikání v cestovním ruchu” Tyrkys.

    Od té toby mi od nich chodí do e-mailové schránky různá oznámení. Tyrkys teď nejen připravuje akreditované “průvodcovské kurzy”* (jako plno jiných škol), ale i další kurzy a semináře, které by se vám při práci mohly hodit (”Jak začít pracovat jako průvodce”, “Umění promluvit na veřejnosti” a další). Mailem rozesílají “bulletin Tyrkys” – teď v lednu to bylo první číslo s praktickými radami pro delegáty a průvodce.

    Zajímavé rady pro průvodce se ale také začaly objevovat na jejich webu. Dokonce hledají redaktory, takže se dá předpokládat, že nezůstane jen u několika obecných rad, ale mohly by vznikat na jejich webu další hodnotné články.

    * Upřesnění, které přišlo od Tyrkysu: Jako první v České republice jsme v roce 2008 získali akreditaci MŠMTV ČR na rekvalifikační kurzy Průvodců pro region Praha a Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a průvodce Prahou a v roce 2007 akreditaci na rekvalifikační kurz pro Delegáty cestovních kanceláří.

    Jaký má delegát plat

    Jeden z častých dotazů, které dostávám se týkají výše platu delegáta. Je jasné, že to zajímá každého :) Hlavně se ptáte, jestli se tím dá “uživit”.

    No jasně, že dá. Kdyby se nedalo uživit, tak by to nikdo nedělal…

    Pracujete na živnostenský list, takže se nebudeme bavit o výplatě, ale o smluvní odměně, kterou dostanete od cestovní kanceláře. Tato výplata ale může být poměrně nízká, protože součástí odměny se kterou misíte počítat, jsou provize nebo přímo pevně stanovené odměny od místních zahraničních partnerů.

    Smluvní odměna od CK je většinu stejná pro všechny delegáty. Lukrativní destinace potom jsou ty, kde se dá vydělat něco navíc. Jak je to s těmi provizemi na místě napíšu v některém dalším článku, protože to je opravdu kapitola sama pro sebe a do jisté míry pořád tabu. Mohou být minimální i opravdu hodně vysoké a většinou jsou přímo úměrné tomu o kolik klientů se staráte.

    Vzhledem k odměně je důležité si uvědomit, co na místě utratíte. Nemusí to být vůbec nic (ubytování a často i stravu máte zajištěnu) a tak to co vyděláte, vám zůstane – na to nezapomínejte! Žádné složenky, nakupování, prostě nic… Ale na druhou stranu znám hodně delegátů, kteří utratí to, co vydělají (a někdy i víc), protože v některý destinacích je večer těžké odolat mísním tavernám, barům nebo přímo shoppingu.

    Když jsem začínal, vydělal jsem si např. 2000,- Kč jednorázově od CK, která potřebovala pokrýt jeden turnus v Itálii. Neměl jsem ale skoro žádnou práci, plnou penzi a skoro celý den volno. Když jsem pracoval dlouhodobě např. v Egyptě, tak měsíčně byly odměny po součtu vyšší, než je průměrný plat v ČR s naprosto minimálními náklady. Ve stejné destinaci pro stejnou cestovku ale pracovali delegáti, kteří na tom byli hůř i líp, právě vzhledem k množství klientů (a provizím).

    Čím jste zkušenější (a lepší delegát), tím více máte možností výběru a tím i obsazení místa, kde se dá dobře vydělat. Jako v každém oboru, ale záleží především na vašich schopnostech.