5 Nov
Jeden z častých dotazů, které mi píšete, je co vlastně delegátovi cestovka zajišťuje v destinaci a co si musí platit sám.
Vždy to záleží na podmínkách, které daná CK nabízí delegátům a může se to lišit. Ale je to přibližně asi takto:
Ubytování - zajišťuje cestovka. Může to být v hotelu, kde jsou ubytovaní i klienti nebo v ubytovacím zařízení, které vlastní místní zahraniční partner apod. Úroveň ubytování může být různá a není vyjímkou, že si delegáti na ubytování stěžují, když zahraniční partner dá to nejhorší, co mu zbylo. To víte, v rušném letovisku je v sezóně o ubytování nouze. Někdy je třeba si nenechat líbit, pokud vaše ubytování není v pořádku. V některých případech můžete dostat od CK peníze a ubytování si najít sami. Cestovky většinou mají s vámi ve smlouvě, že ubytování může být společné ve dvou osobách stejného pohlaví.
Strava – pokud pracujete v destinaci, kde máte na starosti hlavně hotely (a dokoce třeba v tom hotelu i bydlíte) máte většinou stravu zajištěnou. Minimálně polopenzi, někdy i plnou penzi s nealko nápoji. Pokud pracujete někde, kde jsou klienti ubytovaní hlavně ve studiích a apartmánech, kde si vaří (tedy ne v hotelu) a cestovka nemá žádný partnerský hotel s klienty, musíte si stravu hradit. V tom případě ale často máte domluvené velké slevy v určitých partnerských restauracích.
Oblečení – většinou to je nějaká uniforma (kalhoty, sukně, košile, halenka), kterou dostanete a musíte nosti na oficiální akce, jako je letiště, informační schůzky apod. Některé CK (skoro všechny kromě těch velkých) nemají uniformu, ale určitě vždy alespoň nějaká trička s logem.
Doprava do destinace – zajišťuje samozřejmě CK, vč. vyřízení víz apod.
Cestovní pojištění – z vlastní zkušenosti téměř vždy zajišťuje CK.
Doprava v destinaci – pokud ji potřebujete k práci, CK proplácí jízdenky nebo prostřednictvím místních partnerů dostanete auto nebo malou motorku. Pokud nemáte řidičák, tak kolo :-)
Takto by to mělo fungovat. Pokud by CK cokoli nechtěla za vás hradit, záleží samozřejmě jak máte vysokou výplatu a jestli její výše vykompenzuje některý jiný nedostatek…
3 Responses for "Co delegátovi zajišťuje CK"
Píšu k trochu staršímu článku, ale snad to nevadí. Jak je to s tím oblečením prosím? Přijde mi šílené, že ve 35°c by se delegát musel potit v obleku (kousavé kalhoty, košile, kravata…). I když se to může zdát jako maličkost, celou práci to pak může člověku pěkně znechutit. Zvlášť, když se v tom musí potit celý den.
Ahoj Jakube. To záleží na povaze práce. Pokud jsi na nějakém výletě, určitě oblek nemáš. Ale jsou situace, kdy je nějaké ustrojení předepsané. Např. při vítání klientů na letišti, infoschůzkách v hotelu apod. Některé CK mají např. vlastní košile s logem CK. Kalhoty ale nutně nemusí být kousavé – jsou i letní pěkné kalhoty a košile s krátkým rukávem…. Dlouhé kalhoty jsou hlavně v arabských zemích důležité. Nemůžeš před klienty běhat v kraťasech. Martin (http://www.delegati.cz )
Dobrý den,
zajímalo by mě, jak funguje spolupráce mezi CK a delegátem, pokud je delegát živnostník. Co by se např. stalo, kdyby CK rušila zájezdy z důvodu občan. nepokojů? Přišel by delegát o práci, nebo by dostal nějaké odškodnění? Může delegát pracovat pro více CK?
Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů.
Napsat komentář: