8 Jan
Jeden z častých dotazů, které dostávám se týkají výše platu delegáta. Je jasné, že to zajímá každého :) Hlavně se ptáte, jestli se tím dá “uživit”.
No jasně, že dá. Kdyby se nedalo uživit, tak by to nikdo nedělal…
Pracujete na živnostenský list, takže se nebudeme bavit o výplatě, ale o smluvní odměně, kterou dostanete od cestovní kanceláře. Tato výplata ale může být poměrně nízká, protože součástí odměny se kterou misíte počítat, jsou provize nebo přímo pevně stanovené odměny od místních zahraničních partnerů.
Smluvní odměna od CK je většinu stejná pro všechny delegáty. Lukrativní destinace potom jsou ty, kde se dá vydělat něco navíc. Jak je to s těmi provizemi na místě napíšu v některém dalším článku, protože to je opravdu kapitola sama pro sebe a do jisté míry pořád tabu. Mohou být minimální i opravdu hodně vysoké a většinou jsou přímo úměrné tomu o kolik klientů se staráte.
Vzhledem k odměně je důležité si uvědomit, co na místě utratíte. Nemusí to být vůbec nic (ubytování a často i stravu máte zajištěnu) a tak to co vyděláte, vám zůstane – na to nezapomínejte! Žádné složenky, nakupování, prostě nic… Ale na druhou stranu znám hodně delegátů, kteří utratí to, co vydělají (a někdy i víc), protože v některý destinacích je večer těžké odolat mísním tavernám, barům nebo přímo shoppingu.
Když jsem začínal, vydělal jsem si např. 2000,- Kč jednorázově od CK, která potřebovala pokrýt jeden turnus v Itálii. Neměl jsem ale skoro žádnou práci, plnou penzi a skoro celý den volno. Když jsem pracoval dlouhodobě např. v Egyptě, tak měsíčně byly odměny po součtu vyšší, než je průměrný plat v ČR s naprosto minimálními náklady. Ve stejné destinaci pro stejnou cestovku ale pracovali delegáti, kteří na tom byli hůř i líp, právě vzhledem k množství klientů (a provizím).
Čím jste zkušenější (a lepší delegát), tím více máte možností výběru a tím i obsazení místa, kde se dá dobře vydělat. Jako v každém oboru, ale záleží především na vašich schopnostech.
15 Responses for "Jaký má delegát plat"
Tyto stránky jsou opravdu prinosne. Porad me ted, ale vrta hlavou jedna vec. Smluvni odmena od CK se zda byt na prvni pohled hodne zajimava. Ale predstavme si jednu vec. Vyridim si ZL pojedu jako delegatka – letni sezona to je tak + – 4 mesice. Tak a ted ve skutecnosti kolik jako “podnikatelka” odvedu statu ??? Dostanu placnu 60 000,- a odvedu pak 2/3 na poplatcich do nasi skvele statni kasicky !!!! Jak to tedy je z tohodle pohledu :-( … Na co vsechno mam narok atd … Kazdy rok se vse meni a doby co jsme to brali ve skole to uz je nejakej patek :-)))))
Dominiko, máš pravdu, peníze od CK samozřejmě musíš zdanit. Taktéž jsou na tobě další platby (zdravotní a soc. pojištění). Pokud pracuješ ale jenom část roku (pár měsíců) není problém si živnost pozastavit.
Děkuji za odpověď. Zrovna dnes jsem si to zjišťovala na živnostenském úřadě kolik mě to přesně vyjde. A musím říct jsou to docela pálky :-( Pokud budu vydělávát jako začátečník tak jsem pomalu ve ztrátě.
taky by mě zajímalo, kolik mi pak vlastně ve skutečnosti zůstane nakonec v kapse :=). ono třeba 20,000 za měsíc zní hezky + ubytování a strava, ale na druhou stranu se člověk o všechny platby musí starat sám.
to Dominika: mohla bys napsat trochu víc? Co všechno jsi na živnosťáku zjistila? :-)
díky moc
Ahoji, co vím tak na živ. úřadě mi řekli, vydání ŽL je bez problémů, jedná se o volnou živnost, takže není pořeba žádné odborné vzdělání + letitá praxe … zaplatíš 1 000 Kč a dostaneš příslušný “cár papíru” :-), taky jsem se zajímala hlavně o to, pže jak všichni víme jedná se dost o sezónní zaležitost + – 4 měsíce (klasické evropské destinace) a nikdo mi nezaručí zda budu mít zajištěnou práci po letě a může se stát, že se zaregistruju na prac. úřad. Takže s tím také problém není, ŽL jde pozastavit. Horší už to je s odvody státu :-)!! minimální měsíční odvody za důchodové pojištění číní 1 744 Kč a na zdravotní pojištění 1 590 Kč … když to sečtu a vynásobím třeba těma 4 měsícema tak jsem na 13 336 Kč což je docela mazec! na první pohled. A to + ještě nějaká daň (ale to vědí zase na finančním úřadě). Jsem na matiku slabší, ale vyšlo mě že tyhle minimální částky platí až skoro do 200 000 Kč (což si myslím, že nevyděláš ani nahodou, abys to překročila :-)). V podstatě si myslím,, že ty budeš daň stejně odvádět pouze z toho co ti vyplatí CK jako odměnu. Delegát v místě pobytu prodává fakultativní výlety ze kterých navíc dostává provize od místního zástupce. Je jasný, že to je tvoje a z toho ti těžko někdo něco vezme :-). Ja si říkám jedno, studovala jsem cestovní ruch s tím, že jednou budu chtít pracovat jako delegátka nebo to aspoň zkusit, pže se může fakt stát i ta věc, že mě ti lidi natolik odrovnaj za jedno léto, že nebudu schopná dál tu práci dělat a radši si sednu v kanclu a budu např. zpracovávat faktury. Ale jak řikám, když to nezkusím tak to vědět nebudu a celej život si to pak budu vyčítat, že jsem do toho nešla. Kór, když jsem dostala tu šanci a nevydělám v žádným případě desetitisíce čistýho měsíčně.
Odvody jsou vysoké, ale nezapomeňte že je platíte i jako zaměstnanci (superhrubá-hrubá-čistá mzda). S provizema je to pravda…
Ahoj Dominiko, tak to jsme na to stejně. Já jsem nikde v cestovním ruchu nepracovala, ale dostala jsem šanci být tak asi do půjdu neb si pak říkat, proč jsem nezkusila.
No já jsem získávala praxi v cestovním ruchu asi tak, že jsem po ukončení školy zaměřenou na CR pracovala téměr 3/4 roku v cestovní kanceláři. Takže na něco jsem otrkaná co se týce, že na mě občas nějaký klient nepříčetně řval a nedal si nic vysvětlit, ačkoliv má chyba to nebyla ani v nejmenším…. třeba pozdní odlet do destinace a tím příjde o 1 den pobytu … nepochopil ani po stý, že já odlety letadel v žádném případě neovlivním a neovlivní to ani vedení CK (protože mě nutil volat na centrálu v jiném případě si na mě bude stěžovat)… takových situací jsem tam pár zažila :-/ … ale občas příšel nebo zavolal někdo a děkoval Vám za pěknou dovolenou nebo jenom za zaslání katalogu to bylo zase moc milý :-)… ale znám ty situace, že když Vás někdo chválí tak je to mezi 2 lidma, když na Vás někdo nadáva ví to celá CK … potom jsem odjela do Anglie, kde jsem si mákla, pracovala s lidmi a opět jsem zažila pár situací, kdy bylo potřeba zatnout zuby a usmívat se :-), ale dokážu si po týhle zkušenosti představit být i půl roku mimo domov v cizí zemi, kde se musíte spolehnout na sebe a svoje znalosti jazyka a umět se nějak domluvit … taky žádná prkotina aspoň v začátcích určitě
to Dominika: díky za info
S odvody bych si nelámal zas tak hlavu. Platí se pouze to minimum na zdravotním a minimum na sociálním. Takže po téhle stránky bych byl úplně v klidu. NO a jestli něco vydělám na odměnách, tak to je moje věc a finančák, ať se stará o velké ryby.
Třeba o toho ministra dopravy, který z poslaneckého platu vydělal 150 miliónů korun a taky nikomu neřek, jak to udělal :)…
Ahoj, mam nabidku delat delegatku tak zjistuju co nejvic informaci…v cervnu koncim VS a mohla bych pak odjet na 4mesice, tak resim jak soc. a zdr.pojisteni, protoze student uz nebudu. A cestovka mi dala jakysi “kontrakt”, ale vlastne mym zamestnavatelem nebude, takze vsecko musim za sebe odvadet sama….
Vcera jsem dolitla na Spravu soc.zabezpeceni tak to socialni neni povinny platit..
No socialní není povinne na jednu stranu, kdyz jsi student, nezamestnana apod …taky to za tebe stat neplati … toto pojisteni hlavne slouzi k zabezpeceni duchodu, vyplata podpor v nezamestnanosti atd … ale myslim si, ze pokud clovek vydelava tak to pro nej povinne svym zpusobem je… pac se te neptaj jestli to chces strhavat z vyplaty :-) … kazdopadne ty zalohy si platit je dobry …jednou to cloveku muze chybet (ackoliv duchodu se s nejvetsi pravdepodobnosti nedozijem ..!!!! ) krom toho si jeste muzes pak vybrat dovolenou, kterou ti proplatej … to mas stejny jako u klasickeho pracovniho pomeru
Ahoj soc+zdrav. pojištění neni zas taková pálka je to stejný jako když to za Vás platí zaměstnavatel.A co se týče daní tak pokud budete trochu chytrý tak je platit nebudete už z toho důvodu,že si můžate dát spoustu věcí do nákladu a odečíst si to.
Zdravim,
jmenuji se Šimon a je mi 15 let, již příští rok budu na nějaké střední škole, nejvíce přemejšlím o “střední škole obchodu a služeb” – zaměření “Obchodně podnikatelská činnost” jako můj bratranec. Poté bych chtěl nějakou VŠ zaměření cestovní ruch.
Práce delegáta či průvodce mě velmi zaujala, mám velký vztah k cestování, miluju písčité pláže, moře, apod. Chtěl bych se zeptat, jak je to s jazyky a platem, kolik jazyků musí člověk umět, aby mohl dělat delegáta? .. protože já se učím angličtinu a na střední se budu učit zřejmě němčinu. Dále bych se chtěl zeptat ohledně platu, kolik je minimální mzda u delegáta, který dělá průvoce např. v Chorvatsku, Španělsku? .. tipuji 20 000 Kč a výš. Dále se mi velmi líbí zajištěná strava, ubytování, docela luxus. :-) :-)
Teď položím otázku, které se možná trochu zasmějete :-) , mohou se delegáti ve volném čase např. v Chorvatsku, nebo Španělksu koupat normálně v moři, opalovat se apod? :-) ..
Děkuji předem za vysoce kvalitní příspěvky. ;-)
Napsali jste: (8 Jan. Jaký má delegát plat) “Jak je to s těmi provizemi na místě napíšu v některém dalším článku, protože to je opravdu kapitola sama pro sebe a do jisté míry pořád tabu.”
Mohli byste prosím napsat více o provizích? Nebo článek na stránkách už je, jen ho nemůžu najít?
Předem děkuji za sdělění nebo odkaz.
Napsat komentář: